Description
Product Specifications
| Brand | SEALIGHT |
|---|---|
| Item model number | T15 LED Light Bulb |
| Light Source Type | LED |
| Application | BackupReverse Light/ Dome Light/ Map Light/ Trunk Light/ Door Courtesy Light/ Side Marker Light/ Vanity Mirror Light |
| Chips Quantity/Bulb | 9*2835 SMD Chips |
| Color | White |
| Color Temperature | 6000K |
| Lumens | 1200LM |
| Wattage | 10W/Bulb |
| Voltage | DC 12-18V |
| Waterproof Grade | IP68 Waterproof |
| Lifespan | 50,000 Hours |
Highlights
- (Only Used For Backup Reverse Lights)2PCS 912/921 led bulb reverse light, you will be able to see farther and clearer when reversing even the rainy or foggy night. An additional LED light piece on the top ensures 360-degree illumination with no dark spots.
- (600% Brighter)Each 921 reverse light bulbs has 9pcss high power SMD LED chips, 6 times brighter than original halogen reverse light bulbs. 6000k white color light brings your car a refreshed new look.
- (1:1 Size) Same-Size with halogen design, non-polarity, plug-n-play. 2024 New Upgrade hollow out design produce less heat and ensure 50,000hours+ lifespan.
- (Wide Application)921 led reverse light bulbs fit replacement for the stock halogen 912, 921, 906, 904, 902, 922, W16W, T15 light bulbs. Perfect upgrade for reverse light, backup light and truck cargo light bulbs.
- (CANBUS Ready) 921 back up light bulb built-in CANBUS system prevents error code. Note: Suncentauto filter system may not be 100% accurate, the bulb size may vary between trim of your vehicle. Please double check owners manual or original bulb size to confirm

Reviews
There are no reviews yet.