Description
Product Specifications
| Brand | SEALIGHT |
|---|---|
| Wattage | 9W/Bulb |
| Light Source Type | LED |
| Application | Backup Reverse Light/Dome Light/Map Light/Trunk Light/Door Courtesy Light/DRL |
| Item model number | T15/921/912/W16W |
| Chips Quantity/Bulb | 18PCS 3030 SMD Chips |
| Color | White |
| Color Temperature | 6000K |
| Lumens | 1300LM |
| Voltage | 12V |
| Waterproof Grade | IP67 Waterproof and Dustproof |
| Lifespan | 50000 Hours |
Highlights
- 1300% Brighter Than Halogen
SEALIGHT 912 921 led bulb reverse lights to own 2600LM brightness per pair with 6000K cool white light, which means you will be able to see farther and clearer when reversing even in rainy nights. - Install In 5 Mins
Non-Polarity, Plug-N-Play and the same size with halogen allow you to install back up light easily even if with no experience before. - Wide Application
This bulb is a perfect upgrade for backup reverse light, daytime running light and truck cargo light bulbs. It fits for T15, 912, 921, 906, 904, 902, W16W, etc. - 200% Faster Heat Dissipation
Made of aircraft grade aluminum, its speed of heat dissipatin has accelerated by 200%. And with a solid connection to the socket, it can work stably during tosses and turns. The 912 led bulb will last at least 10 years. - Attention!
The bulb socket size may vary depending on trims of your vehicle, please double check owners manual or original bulb size before ordering!

Reviews
There are no reviews yet.