Description
Product Specifications
| Brand | SEALIGHT |
|---|---|
| Light Source Type | LED |
| Application | Fog Light Bulbs/DRL |
| Item Model Numer | H11/H16/H8/H9 |
| Chips Quantity/Pair | 24PCS 5530 CSP Chips |
| Color | White |
| Color Temperature | 6000K |
| Lumens | 10000LM |
| Wattage | 30W/Pair |
| Waterproof Grade | IP68 Waterproof and Dsutproof |
| Lifespan | 50000 Hours |
| Package Included | 2×LED Fog Light Bulbs, 1×User Manual |
| Installation Instruction | SEALIGHT Force F1A LED Fog Light Bulb Installation Guides |
Highlights
- (600% Super Brightness)
CSP-5530 LED chips provides brightness of up to 10,000 lumen.With 6000K cool white lights, its increase in brightness is about 600% to halogen bulbs. - (5 Min Installations)
F1A LED fog light bulbs feature a non-polarity and all-in-one design, no need for complex operations or additional tools. Only 5 min to install, saving time and effort. - (Fit for 99% Vehicle)
Canbus-ready and widely compatible, it fits for 99% of vehicle systems. Whether it is for a car, SUV, or truck, this bulb is compatible with H10/9145/9140 plug types. Please refer to your owner’s manual or the part number of the original bulb to confirm the model. - (10000 Lumen Brightness)
Each pair equipped with 24pcs advanced 5530 CSP Chip, this series has strong ability to penetrate fog and rain, and its brightness can reach up to 10000 lumens. Combnation of efficient energy consumption and long-lasting quality makes them an invaluable part of any driver’s safety ensurance. - (Unique Exterior Design)
Panel design with a lightning element on it adds a touch of modern and slick to your car, driving with distictive charm.

Reviews
There are no reviews yet.