Description
Product Specifications
| Brand | SEALIGHT |
|---|---|
| Item model number | T10/194/168 |
| Light Source Type | LED |
| Application | License Plate Light/ Dome Light/ Map Light/ Trunk Light/ Door Courtesy Light/ Side Marker Light/ Vanity Mirror Light/ Turn Signal Light |
| Chips Quantity/Bulb | 5*3030 SMD Chips |
| Color | Amber Yellow |
| Color Temperature | 2000K |
| Lumens | 1000LM/Bulb |
| Wattage | 8W/Bulb |
| Voltage | DC 10-15V |
| Waterproof Grade | IP67 Waterproof and Dustproof |
| Lifespan | 50,000 Hours |
Highlights
- (1200% Brighter & Safer Upgrade) SEALIGHT 194 LED Bulb utilize the latest 3030SMD high-performance light bulb chip, delivering 10.5W per bulb.which means that consumes only a quarter of the energy of original halogen bulbs while providing a breathtaking 4 times the brightness. It’s the perfect replacement for dim, yellow halogen bulbs.
- (CANBUS ERROR FREE)Equipped with a smart IC driver effectively reduces the frequency of dashboard throwing error codes.the 168 LED Bulb offers instant start-up, eliminating any delay or flickering upon turning on. effectively resolves decoding issues in 98% of vehicles.
- (Fit Bulb Size) Fit socket 194 T10 168 2825 W5W led bulbs can be used for license plate light, map lights, dome light, front/rear side marker lights, trunk cargo room lights, turn signal lights, reading lights, glove box lights, inner tail light bulb, etc.
- (400% Increase Heat Dissipation)T10 LED bulb is crafted from grade 6063 aviation aluminum body connecting hollow base design that maximizes the heat dissipation area. The intelligent temperature control system not only extending the product’s lifespan to 50,000 working hours. but also plays a crucial role in ensuring driving safety, allowing you to drive safely at night or in adverse weather conditions.
- (EASY TO INSTALL) No-Polarity design and Plug & Play.The 1:1 wedge base design ensures a precise match with your vehicle’s lighting sockets, providing a secure and stable fit.Please carefully check the owner’s manual or the original bulb size before ordering.

Reviews
There are no reviews yet.