Description
Product Specifications
| Brand | SEALIGHT |
|---|---|
| Light Source Type | LED |
| Application | Brake Light/Tail Light/Rear Turn Signal Light/Rear Fog Light |
| Chips Quantity/Bulb | 36*3030 SMD Chips |
| Item model number | 3157 LED Light Bulbs |
| Color | Red |
| Color Temperature | 1200K |
| Lumens | 3600LM |
| Wattage | 36W/Pair |
| Voltage | DC12-24V |
| Waterproof Grade | IP67 Waterproof and Dustproof |
| Lifespan | 50,000 Hours |
Highlights
- 【360°FULL CLEAR BEAM】2Pcs 3157 LED bulb brake lights, 1200K red light, even in rainy or foggy night, emit dazzling red light, more eye-catching when braking, ensure the safety of driving.
- 【600% Brighter】Each 3157 led bulb has 36pcss high power SMD chips, 6 times brighter than original halogen reverse light bulbs. Plus instant-on capability with zero warm-up time
- 【Highly-Cooling】 2024 Newly upgraded with a fan on top for less heat generation, ensuring more than 50,000 hours of service life.
- 【1:1 Size】Same-Size with halogen design, non-polarity, plug-n-play. Fits for 3156 3056 3356 3456 4156 3047 3157 3157A 3057 3155 3157NA 4157. Can be used for tail lights bulbs, brake lights, parking blinker, red flashing stop bulbs etc.
- 【CANBUS Ready】Built-in smart IC driver ensure constant currents, no radio interference and free of CANBUS error. Note: The website’s Vehicle Fileter may not be 100% accurate or up to date. If you are not sure which bulb model fits your vehicle, please check your owner manual to confirm or turn to the service team for help.

Reviews
There are no reviews yet.