Description
Product Specifications
| Brand | SEALIGHT |
|---|---|
| Light Source Type | LED |
| Application | Backup Reverse Light/Brake Light/Tail Light/DRL |
| Chips Quantity/Bulb | 56pcs SMD 4014 + 1pc SMD 2825 |
| Item model number | 7443/7440/T20/W21W |
| Color | White |
| Color Temperature | 6000 Kelvin |
| Lumens | 1425LM |
| Wattage | 6.6W/Bulb |
| Voltage | 12V |
| Lifespan | 60000+ Hours |
| Waterproof Grade | IP68 Waterproof and Dustproof |
Highlights
- (Super Bright & 360° Lighting)Featuring a combination of 56pcs 4014-SMD and 1pc 2835-SMD LED chips, SEALIGHT 7443 LED bulb employs a 360° full-angle light-emitting design complemented by a lens. not only focuses the LED light source into a spotlight but also creates a uniform light spot, effectively eliminating localized over-brightness or dark areas.
- (Non-Polarity, Plug-N-Play)7440 led bulb reverse light with its non-polarized design, this bulb is versatile enough to be used for brake lights, taillights, parking lights, daytime running lights.However, please note that some vehicles may report a CAN bus error after installation. To resolve this, you may need to add a load resistor. For assistance, which can be obtained from us
- (Excellent Performance)This single 7440 7443 white led bulb operates at just 6.6W, consuming only 1/4 of the energy of the original light while offering 7 times the brightness. It incorporates a built-in intelligent IC drive to ensure current stability, and is ready to light up instantly without any preheating required.
- (60,000 Hours Longevity)This 7443 led backup lights made of aircraft grade aluminum and great solid connection with the socket,Its high-end appearance seamlessly matches the original car’s design, and with a lifespan of up to 60,000 hours
- (Multi Application)Fit for T20 ,7443, 7443NA, 7444, 992, 7440 7440NA, 7444NA, 7441, W21W, WY21W applications. While our bulbs match OEM 7440 dimensions exactly, we recommend always verifying fitment using your vehicle’s manual as Suncentauto’s filtering system may not be 100% accurate for all makes and models.
- (Tips)Before purchasing, please click “Suncentautoconfirmedfit” to determine whether your model is suitable for 7443/7440/T20 bulb, if you can not determine, please contact our customer service team to confirm!

Reviews
There are no reviews yet.